Odkup szkód – na czym polega?

Odkup szkód – na czym polega?

Odszkodowanie wypłacone kierowcy z OC sprawcy wypadku może nie wystarczyć na pokrycie naprawy. Najczęściej ubezpieczyciele uśredniają stawki robocizny czy pomniejszają odszkodowanie o podatek VAT lub opłaca montaż części zamienne zamiast oryginalnych. Rozwiązaniem tego problemu może być skierowanie sprawy do sądu. Jednak zajmuje to wiele czasu oraz wymaga uiszczenia dodatkowych opłat. Inną opcją jest zbycie prawa do odszkodowania. Firma CONTRA zajmuje się wykupem szkód z OC.

Sprzedaż szkody polega na podpisaniu umowy z wybraną kancelarią. Cesja wierzytelności to dokument, który przenosi własność do szkody z poszkodowanego na inny podmiot, który uzyskuje w ten sposób prawo do ubiegania się o dopłatę do odszkodowania. Dzięki temu klient nie musi tracić czasu na negocjacje z ubezpieczycielem lub kosztowny proces sądowy. Specjaliści przeprowadzą szczegółową analizę oraz ustalą wysokość wypłaty. Warto wiedzieć, że przedmiotem sprzedaży mogą być wyłącznie szkody majątkowe, takie jak uszkodzony w wyniku wypadku samochód (procedura nie obejmuje uszczerbku na zdrowiu człowieka). Ponadto należy pamiętać o tym, że po okresie trzech lat od dnia kolizji, sprzedaż jest niemożliwa (po tym czasie następuje przedawnienie sprawy). Transakcja nie jest możliwa także, gdy poszkodowany zawarł ugodę z firmą ubezpieczeniową. Z pewnością ważną informacją dla wielu osób będzie fakt, że kierowca może skorzystać z tego rozwiązania nawet gdy sprzedał samochód. W takiej sytuacji wystarczy dodatkowo dostarczyć umowę sprzedażową.

Odkup szkód może przynieść wiele korzyści. Z tego względu warto udać się na konsultację. Doświadczony specjalista przedstawi wszystkie opcje i pomoże w wyborze najkorzystniejszej.